top of page

Přerovské zvony smíření

O zvony kostel sv. Vavřince přišel v historii už třikrát

Kostel sv. Vavřince přišel o své zvony už několikrát. Poprvé to bylo v roce 1642, kdy do Přerova vtrhla švédská vojska a zvony se roztavily při požáru chrámu. Nástroje se poté na věž vracely postupně, první největší zvon v roce 1657 a další dva pak v letech 1700 a 1869. Kromě nich měl kostel ještě malý zvon – umíráček.

9. září 1916 byly zvony odebrány k válečným účelům. Tentokrát zůstala zvonice prázdná kratší dobu. Už v listopadu roku 1923 vyhlásila farnost sbírku na nové zvony a v krátkém čase se podařil vybrat potřebný obnos, takže 21. září 1924 mohlo být požehnáno sedm nových zvonů – pět pro kostel sv. Vavřince a dva pro kostel sv. Michala, který o své nástroje přišel také během války.

Nové zvony na věži nevydržely ani dvacet let. 24. a 25. března 1942 byly sundány a opět odvezeny k válečným účelům. Kostelu zůstal pouze malý zvon – sv. Vavřinec na malé věžičce nad lodí, který je na svém místě dodnes.

V roce 1956 se do Přerova podařilo získat zvon ze zrušeného kostela sv. Anny ve Staré Vodě na Libavé. Zvon pochází z roku 1485, kdy jej ulil Mistr Václav z Olomouce pro tamní kostel sv. Petra a Pavla na Předhradí. Po likvidaci kostela byl zvon přesunut právě do Staré Vody a následně do Přerova.

bottom of page