Přerovské zvony smíření

Před téměř osmdesáti lety přišel Přerov

o zvony, spolek vyhlásil sbírku na nové

Kostelu sv. Vavřince v Přerově chybí zvony od 25. března roku 1942, kdy byly odebrány pro válečné účely a jejich místa zůstala prázdná. V druhé polovině 50. let se podařilo pro Přerov získat jeden zvon ze zrušeného kostela sv. Anna ve Staré vodě na Libavé. Ten je na věži dodnes, ale chybí další nástroje, které by vrátily důstojný hlas kostelu a městu.

„Oslovila mě skupina Přerovanů s tím, že příští rok to bude už 80 let od likvidace přerovských zvonů a bylo by dobré uspořádat sbírku a pokusit se zvony obnovit. Mně se do tak velké akce nechtělo, protože aktuálně plánujeme další etapu opravy střechy a děláme také novou elektroinstalaci uvnitř kostela. Oni ale nabídli, že založí spolek a o vše se postarají, tak jsem souhlasil,“ popsal přerovský děkan P. Josef Rosenberg.

V březnu roku 2021 tak vznikl spolek Přerovské zvony smíření, z.s. a byl zřízen transparentní účet 2501961810/2010.

 

Jeho cílem je nejen obnovit zvony, ale také připomenout a uctít památku obětí masakru, který se pár dní po 2. světové válce odehrál na nedalekých Švédských šancích. „V některých městech se na nové zvony odlévají jména největších sponzorů. My bychom rádi šli jinou cestou a na jeden ze zvonů chceme umístit jména dětí, které byly zavražděny na Švédských šancích. Ten zvon by tak mohl kromě připomenutí minulosti být i varováním do budoucna, abychom podobné hrůzy nedopustili znovu“ sdělil jeden ze zakladatelů spolku Petr Měřínský.

Do Přerova začátkem března přijel kampanolog Olomoucké arcidiecéze František John a ke gotickému zvonu, který má hmotnost 833 kilogramů, doporučil pořídit další tři zvony. Nástroje mají být sladěny dohromady a nést základní tóny písně Salve Regina. „V ideálním případě bychom rádi nechali odlít tři nové zvony, záležet ale bude především na štědrosti dárců, protože realizace všech tří zvonů není vůbec levnou záležitostí. Nemáme ani moc času, protože bychom rádi zvony na věž vrátili do konce března příštího roku – tedy k osmdesátému výročí jejich sejmutí v roce 1942,“ doplnil Petr Mlčoch ze spolku Přerovské zvony smíření, z.s.

O zvony kostel sv. Vavřince přišel v historii už třikrát

Kostel sv. Vavřince přišel o své zvony už několikrát. Poprvé to bylo v roce 1642, kdy do Přerova vtrhla švédská vojska a zvony se roztavily při požáru chrámu. Nástroje se poté na věž vracely postupně, první největší zvon v roce 1657 a další dva pak v letech 1700 a 1869. Kromě nich měl kostel ještě malý zvon – umíráček.

9. září 1916 byly zvony odebrány k válečným účelům. Tentokrát zůstala zvonice prázdná kratší dobu. Už v listopadu roku 1923 vyhlásila farnost sbírku na nové zvony a v krátkém čase se podařil vybrat potřebný obnos, takže 21. září 1924 mohlo být požehnáno sedm nových zvonů – pět pro kostel sv. Vavřince a dva pro kostel sv. Michala, který o své nástroje přišel také během války.

Nové zvony na věži nevydržely ani dvacet let. 24. a 25. března 1942 byly sundány a opět odvezeny k válečným účelům. Kostelu zůstal pouze malý zvon – sv. Vavřinec na malé věžičce nad lodí, který je na svém místě dodnes.

V roce 1956 se do Přerova podařilo získat zvon ze zrušeného kostela sv. Anny ve Staré Vodě na Libavé. Zvon pochází z roku 1485, kdy jej ulil Václav Kandler z Olomouce pro tamní kostel sv. Petra a Pavla na Předhradí. Po likvidaci kostela byl zvon přesunut právě do Staré Vody a následně do Přerova.

Přerovské zvony smíření z. s.

IČ:

099 75 152

Adresa:

Kratochvílova 116/6,

Přerov I-Město, 750 02 Přerov

E-mail:

prerovskezvony@gmail.com

  • Black Facebook Icon

 Proudly created with Wix.com